Delfinoterapie

Delfinoterapie je jednou z forem terapií za pomoci zvířat (také animoterapie nebo zooterapie) a využívá pozitivního vlivu interakce s delfíny na osoby se zdravotním, sociálním a/nebo výukovým znevýhodněním.
 Na terapii klienti přijíždějí s doprovodem a doprovod je přítomen delfinoterapii, takže uvolnění a radostné prožitky mohou sdílet všichni společně. Nezbytnou součástí konceptu je právě možnost odpočinout si v krásném prostředí u moře a nabrat síly pro další formy terapie doma.
 Delfinoterapie kombinuje tři důležité efekty:
 psychologický stimulační
 psychologický i fyzický relaxační
 fyzický stimulační (zážitek z plavání v bazénu, přirozený způsob rehabilitace, vysoká motivace k pohybu).
 Máme-li vysvětlit, proč delfinoterapie funguje, pak je to právě tato magická formulka. Stimulace a relaxace jsou zde vyvážené a souběžné, zatímco fyzický pohyb a silná motivace doslova posouvají klienty vpřed. Výsledky desetidenní terapie s delfíny jsou nejednou srovnatelné s výsledky desetiměsíční terapie se psy.


 Delfíní sonar
 K tomu se samozřejmě přidávají kvality delfínů samotných, včetně jejich "skenování" těla sonarem, kterým dokáží sami odhalit postižená místa a příčiny nemocí a blahodárně na ně působit. Při jemnějším skenování, kdy si pacienta především "prohlížejí," si lze povšimnout jejich specifických pohybů hlavy. Pokud se rozhodnou intenzitu zvýšit, jsou ve vodě cítit pulzace a voda se viditelně vlní. Kdy a jak nebo na kterém místě klientova těla se delfíni rozhodnou léčit, je zcela na nich. Vidí i to, co my lidé prostě nevidíme. Stejnětak si sami řídí vzájemnou komunikaci, například v situacích, kdy klient si hladí jednoho delfína, ale další sám připlave zezadu a skenuje. Skenování není na povel a děje se jen tehdy, kdy je opravdu potřeba. Důležité přitom je, že delfinoterapie je schopná tyto stavy navodit i u klientů, se kterými se, lidově řečeno, není jak domluvit - u mentálně postižených, u malých dětí, u lidí s blokacemi způsobenými různými traumaty. Delfíni představují tak silný element, že bez ohledu na mentální stav si na ně klient vytváří emoční vazbu. Obejdeme-li takto záměrně a zcela přirozeně "mysl," můžeme léčit "srdce."

Průběh delfinoterapie
 Teplota vody v bazénu s delfíny je cca 22° C. Pro udržení klienta v bazénu v teple je nezbytný neoprénový oblek do vody, proto každý klient dostane neoprén a bezpečnostní plovací vestu/pás.
 Klienta v bazénu doprovází certifikovaný delfinoterapeut, který absolvoval speciální školící program.
 Každý klient má svého terapeuta a delfína.
 Klienti jsou instruktorem pobízeni, aby plavali spolu s delfínem, objímali ho, hladili, políbili, drbali, apod. Terapeut přitom záměrně pracuje s udržováním pozornosti klienta, pomáhá rozvíjet komunikační dovednosti, překonat obavy atd. 
 Delfíni pomáhají klientovi se stabilitou ve vodě, nadnášejí je, zatímco oni se přidržují jejich hřbetu.
 V pravidelných intervalech se střídají kontaktní činnosti typu objímání delfína, hlazení delfína, hraní si a vození se na hřbetě delfína (plavání s delfínem).

© 2016 VESELÉ DĚTI. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky